Obvezna mirovinska štednja
Obvezna mirovinska štednja
Opširnije
Obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualizirane kapitalizirane štednje uređeno je Zakonom o obveznim mirovinskim fondovima te pravilnicima za njegovu primjenu.
Općenito
-
Kako se postaje član mirovinskog fonda?
Osiguranici koji su osigurani u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja na temelju generacijske solidarnosti prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i oni koji su mlađi od 40 godina obvezno se osiguravaju na temelju individualne kapitalizirane štednje u obveznom mirovinskom fondu. Osiguranici mogu sami izabrati obvezni mirovinski fond, a ako to ne učine u propisanom zakonskom roku od prvog zaposlenja, REGOS će ih rasporediti u jedan od obveznih mirovinskih fondova kategorije A.
-
Član kojeg fonda?
Osiguranik može biti članom obveznog mirovinskog fonda kategorije A, ako mu je do umirovljenja ostalo 5 ili više godina, a članom mirovinskog fonda B ili C neovisno o duljini razdoblja do referentnog dana.
Osiguranik može biti članom samo jednog mirovinskog fonda i imati samo jedan račun u tome mirovinskom fondu. -
Doprinosi
Osiguranici su obveznici doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje za koje obvezu plaćanja izvršavaju obveznici utvrđeni zakonom.
Stope doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualizirane kapitalizirane štednje utvrđene su Zakonom o doprinosima i iznose 5% bruto plaće.
Prikupljena sredstva doprinosa uplaćuju se u Središnji registar osiguranika (REGOS), koji ih raspoređuje u mirovinske fondove u skladu sa zakonom kojim se uređuje poslovanje REGOS-a. -
Tko upravlja sredstvima?
Društva za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima upravljaju prikupljenim sredstvima na način reguliran Zakonom o obveznim mirovinskim fondovima.
Isplata mirovine
-
Ako član ostvari pravo
Kada član ostvari pravo na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ukupna kapitalizirana sredstva s osobnog računa člana Fonda prenijet će se:
- u mirovinsko osiguravajuće društvo - kada se član u postupku ostvarivanja prava svojom osobno potpisanom izjavom REGOS-u opredijeli za ostvarivanje mirovine i iz obveznog mirovinskog osiguranja individualne kapitalizirane štednje prema programu mirovinskog osiguravajućeg društva, a iz obveznog mirovinskog osiguranja generacijske solidarnosti mu se određuje osnovna mirovina,
- u državni proračun - kada se član u postupku ostvarivanja prava svojom osobno potpisanom izjavom REGOS-u opredijeli za mirovinu određenu kao da je bio osiguran samo u obveznom mirovinskom osiguranju generacijske solidarnosti. -
Ako član ne ostvari pravo
Ako član Fonda nije ostvario pravo i uvjete na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a na Referentni dan nije u osiguranju, kapitalizirana sredstva s njegovog osobnog računa mogu se prenijeti mirovinskom osiguravajućem društvu po ostvarivanju dobnih uvjeta za starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju.
-
Mirovinska osiguravajuća društva
Popis i kontakti mirovinskih osiguravajućih društava kojima se član može obratiti za sva dodatna pitanja vezana uz način i uvjete isplate mirovine su:
Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo d.d.
Magazinska cesta 69/2, 10 000 Zagreb
Info telefon: 01/5581-720, web stranica: www.rmod.hr
Hrvatsko mirovinsko osiguravajuće društvo d.d.
Gradiščanska ulica 26, 10000 Zagreb
Info telefon: 01/2231-430, web stranica: www.hrmod.hr -
Više
Pročitajte više informacija o nasljeđivanju sredstava iz obveznog mirovinskog osiguranja. Više
Tri kategorije fonda: A, B i C
-
Općenito
Prateći kretanja u sustavu mirovinskog osiguranja na temelju individualizirane kapitalizirane štednje, regulatori i zakonodavac donijeli su odluku da se unutar postojećega sustava uvedu tri kategorije mirovinskih fondova (A, B i C). S obzirom na razdoblje umirovljenja članova, oni se međusobno razlikuju po ograničenjima ulaganja i investicijskoj strategiji u cilju bolje buduće kapitalizirane štednje osiguranika. Na taj način omogućit će se daljnji razvoj i unaprjeđenje sustava individualne kapitalizirane štednje s ciljem bolje buduće socijalne sigurnosti osiguranika.
Tako i u Raiffeisen mirovinskom društvu u ponudi imamo tri fonda različitih kategorija - A, B i C.
-
Promjena fonda
Član na temelju svog zahtjeva može ostati u kategoriji A, ako mu je do referentnog dana ostalo 5 ili više godina. Automatski će biti raspoređen u kategoriju B 10 godina do referentnog datuma, ali član prethodno ili nakon toga može tražiti ostanak/promjenu u A i to do 60. godine života.
Član može tražiti prelazak u kategoriju B ili C i može ostati u kategoriji B ili C neovisno o duljini razdoblja do umirovljenja.
Posljednjih 6 mjeseci prije umirovljenja član ne može tražiti promjenu kategorije.
Član može promijeniti kategoriju fonda jednom godišnje unutar istog mirovinskog društva ili prelaskom u mirovinski fond kojim upravlja drugo mirovinsko društvo.
Izlazna naknada plaća se samo pri prelasku u drugo mirovinsko društvo. -
Gdje se mijenja fond?
Na šalterima REGOS-a u poslovnicama FINA-e ili preko sustava e-Građani član fonda može promijeniti kategoriju fonda jednom godišnje.